Yörük Şöleni 2018

İŞTE BENLİĞİMİZ, KÖKÜMÜZ, BİZ BUYUZ

Isparta İli Senirkent İlçesine bağlı Akkeçili Köyünde 17 Haziran 2018 PAZAR Ramazan Bayramının üçüncü gününde bu yıl 7’ncisi düzenlenen Akkeçili Köyü Muhtarlığı ile Akkeçili Köyü Yörük Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneğinin birlikte düzenlendiği Almadüzü-Kuruçeşme Yörük Şölenimizde birlik ve beraberlik mesajları verilirken, etkinliklerle Yörük Kültürü yaşatıldı.

Törene Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya GÜNAYDIN, Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Genel Başkanı Mustafa KÜÇÜKYAMAN, Isparta Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hasan PARLAKYILDIZ, Honamlı Yörükleri  Kültür ve Dayanışma Derneği (Hoy-Der) Başkanı Salih TOROS, Akşehir ve Yöresi Yörükleri Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği (Ak-Yör-Der) Başkanı Mehmet Yaşar ÖRS, Resmi Daire Amirleri ile tüm akraba, yöre halkı ve çevre illerde yaşayan Yörük dostlarımız katıldı.

Akkeçili Köyü Muhtarı Mustafa ÜNAL, Akkeçili Köyü Yörük Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Şükrü İBİŞOĞLU, Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya GÜNAYDIN, Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Genel Başkanı Mustafa KÜÇÜKYAMAN, Isparta Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hasan PARLAKYILDIZ, Honamlı Yörükleri  Kültür ve Dayanışma Derneği (Hoy-Der) Başkanı Salih TOROS, Akşehir ve Yöresi Yörükleri Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği (Ak-Yör-Der) Başkanı Mehmet Yaşar ÖRS’ün konuşma yaptığı törende; Köyümüz Folklor Ekibi gösterisi, Sanatçılar Kerimoğlu İsmail ile Tuğba KARAKUŞ  katılımcıları doyasıya eğlendirdiler.

Akkeçili Köyü Muhtarlığı ile Akkeçili Köyü Yörük Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneğinin birlikte organize ettiği Birlik ve beraberliğin arttırılması, kültürün yaşatılması amacıyla her yıl düzenlenen Yörük Şölenine katılan Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya GÜNAYDIN, “İşte bizim benliğimiz, kökümüz, biz buyuz. Biz yayla, dağ, köy çocuklarıyız. Cumhuriyeti yaşatanlar bizleriz. Bu manzara, bu coşku, bu insanlar burada bir araya geldi. Özümüzü, benliğimizi ortaya çıkaran, bu organizasyonda emeği geçenlere samimiyetle teşekkür ediyorum. İşte bizim benliğimiz, kökümüz. İşte biz buyuz. Biz yayla, dağ, köy çocuklarıyız. Cumhuriyeti yaşatanlar bizleriz. Bu yaylalarda Yörük kültürünü yaşatmanın anlamını çıkarıyoruz. Geleceğin de teminatı olduğumuzu da ispatlıyoruz. Geleceğin teminatı yine bizleriz. Büyük imparatorluklar ve Türk devletlerini kuranlar Türklerdir, Yörüklerdir. Bu yaylalarda bu kutlamaları, kültürün bu şekilde yaşatılmasını önemsiyorum. Törelerimizi sevelim, sayalım, devam ettirelim. Bu geleceğimizi de ortaya çıkaracaktır. Ardıç kokuları burnumuza geliyor. Ardıç sağlık açısından önemlidir. Bu ağacı merak edenler buraya gelmelidir. Ardıç ağaçlarının altı birer ev haline gelmiş, her aile bir ağacın altında yer alıyor.’’ dedi.

Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Genel Başkanı Mustafa KÜÇÜKYAMAN’da, “Bizler Yörük Türkmenler olarak Türkün öz kültürünü yaşatmak amacıyla bahar geldiğinde yaylalara göçeriz. Şenliklerimizi, şölenlerimizi yaparız. Kendisi de bir Yörük olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘‘Arkadaşlar gidip Toroslara bakınız orada bir Yörük çadırı var ve dumanı tütüyorsa bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet bizi yenemez’’ demiştir. Bende ‘’Atam o çadır, o duman Toroslarda da ülkemin bütün her yerinde tütüyor ve tütecek diyorum, birlik beraberliğimizin Akkçeli Köyünden ülkemize yayılması dileklerinde bulunuyorum” görüşlerinde bulundu.

Köyümüz Muhtarı Mustafa ÜNAL Şölene katılan herkese teşekkür ederken, Akkeçili Köyü Yörük Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Şükrü İBİŞOĞLU’da, “Türk yurdu, Yörük yurdu Almadüzü Kuruçeşme’ye Toroslarda Yörüklerin başkenti diyoruz. Bugün burada hep birlikteyiz. Yörükler biraz aykırı, biraz sert belki de biraz terstir. Baktığınızda ortada kalabalık göremiyor gibi olursunuz ancak her ardıç ağacının altında bir devlet var. Herkes bağımsız başına buyruk bir şekilde, obasını kurmuş oturmuş” şeklinde konuştu.

Törende Katılımcılara Dernek Yönetimimiz tarafından çeşitli hediye ve plaketler verildi.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
error: İçeriği kopyalayamazsın!
İçerik AKKECİLİ.COM telif hakkıyla korunuyor.