Dağ Bisikleti Rotası

 

AKKEÇİLİ KÖYÜ DAĞ BİSİKLETİ ROTASI

Isparta ili Senirkent İlçesine bağlı Akkeçili Köyündeki Doğa aşığı ve Bisiklet tutkunu herkesin kullanabileceği rota için dağ bisikleti olarak kendi bisikletinizi kullanabileceğiniz gibi köyümüzdeki Yörük Evi Müzesinden kira ücreti ödeyerek de  dağ bisikleti kiralanabilmektedir. Bisiklet rotasının başlangıç ve akabinde bitiş noktası olarak Akkeçili Köyü Yörük Evi Müzesi baz alınmıştır. Bisiklet ile yola çıkmadan önce mutlaka müzeyi ziyaret ediniz. Müzemizde Yörük Kültüründe önemli yer tutan göç, halı dokuma, yün eğirme gibi faaliyetlerin canlandırıldığı alanların yanı sıra geleneksel köy yaşamında kullanılmış olan araç ve gereçler görülebilir. Müzede ayrıca köy okulu sınıfı olarak düzenlenmiş kütüphane ve toplantı salonu mevcuttur.

Müze önünden başlayan rota genel olarak tabela ile yönlendirilmektedir. Rota Müzeden çıkmaya müteakip yaklaşık 6 km boyunca Isparta-Afyonkarahisar Karayolu üzerinde devam etmektedir. Karayolunda bisiklet sürmek istemeyenler ise başlangıç noktasının karşısında bulunan su kanalının yanındaki toprak yolu kullanarak parkur üzerinde ilerleyebilir. Bu durumda parkur 2 km kısalmaktadır.

Garip Köyüne gelmeden önce asfalt yoldan ayrılan parkurun bundan sonraki bölümü genel olarak gevşek yapılı taş yoldur ve yükselen bir eğime sahiptir.

11 km sonra ulaşılan Almadüzü yaylasında çeşme vardır. Almadüzü Çeşmesinden 200 m ilerideki alan her yıl Haziran  ayı başında Akkeçili Köyü Almadüzü Kuruçeşme Yörük Şöleninin düzenlenmekte olduğu Almadüzü Kuruçeşme Yaylası parkurun en yüksek noktasıdır ve bu noktadan sonra inişe geçilir.

Şölen alanından sonra da yol iniş eğimli olarak devam eder. Yoldaki taşların gevşek bir zemin oluşturmasından dolayı bisikletin yavaş sürülmesi ve çok dikkatli olunması önerilir. Tabelalar takip edilerek Yörük Müzesine ve bitiş noktasına ulaşılır.

Her yıl Haziran ayında düzenlenmekte olan Akkeçili Köyü Almadüzü Kuruçeşme Yörük Şöleni ile ilgili olarak bilgi Akkeçili Köy Muhtarlığından veya Akkeçili Köyü Yörük Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneğinden alınabilir.
      

Başlangıç       : Akkeçili Köyü Yörük Evi Müzesi Koordinatları (Enlem 38.12660 Boylam E30.79676)

Coğrafi Koordinatları (Enlem N38° 07′ 35,90” Boylam E30°47′ 48,83”)

Bitiş                : Akkeçili Köyü Yörük Evi Müzesi Koordinatları (Enlem 38.12660 Boylam E30.79676)

Coğrafi Koordinatları (Enlem N38° 07′ 35,90” Boylam E30°47′ 48,83”)

Uzunluk          : 16 km

               İletişim:  0505 2211219    (Dernek Başkanı)

                               0543 951 7592   (Köy Muhtarı)

Uyarılar:
1. Parkur üzerinde zaman zaman Davar (keçi ve koyun) sürüleri ve çoban köpekleri ile karşılaşılabilir. Gerekli tedbirler alınmalıdır.
2. Yol yapısı genel olarak taşlı ve gevşek bir zeminden oluşmaktadır. Parkurda ilerlerken dikkatli olunması ve koruyucu donanımların kullanılması gerekmektedir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
error: İçeriği kopyalayamazsın!
İçerik AKKECİLİ.COM telif hakkıyla korunuyor.