Köy Buluşmaları

Akkeçili Köyü Muhtarlığı ile Yörük Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanlığının birlikte koordine ettiği Isparta Belediyesi Köy Buluşmaları etkinliği 28 Nisan 2018 Cumartesi günü Akkeçili köyü Yörük Evi Müzesinde Yörük Obası olarak da bilinen köyümüzde icra edilmiştir.

Programa Isparta Belediyesi Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya GÜNAYDIN, eşi Dilek GÜNAYDIN, Senirkent Belediye Başkanı Erol CİVELEKOĞLU, Meclis Üyeleri, Protokol Üyeleri ile komşu köylülerimizin halkı eşlik etmiştir.

             

Belediye Başkanı Yusuf Ziya GÜNAYDIN ve eşi Dilek GÜNAYDIN Akkeçili Köyü Yörük Evi Müzesi binasının meydanına gelmesi ile başlayan halkımızın büyük ilgi gösterdiği programda konuşma yapan Köyümüz Muhtarı Mustafa ÜNAL, köyümüzün geçim kaynaklarından bahsederek başladığı konuşmasında köyümüzün sebzecilik, meyvecilik ve balıkçılıkla geçimini sağladığını, özellikle köy gençlerinin maddi imkânsızlık ve iş sahasının yetersizliğinden dolayı şehirlere göç ettiğini, köyümüzde bulunan iki caminin de imamının bulunmadığını, lojmanları olmadığından köyümüze ait camilere Müftülükçe imam verilmediğini, bu sebeple köyümüze yapacağımız camilere ait lojmanların yapımında kullanılmak üzere bims blok (Birket) ihtiyacımızın bulunduğunu belirtmiştir.

 

 

 

Yine Akkeçili Köyü Yörük Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Şükrü İBİŞOĞLU’da  Isparta’yı, Akkeçili Yörük obası ile kucaklaştıran Isparta Belediyesi Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya GÜNAYDIN’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında, yörük obası olan köyümüzde bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıttığı ve yaptığı programla köy ile kentin aynı imkânlara sahip olduğunu gösterdiği için tekrar teşekkür ederken, köyümüzün bir yörük obası olduğu vurgusu yapmıştır.

Programda  bir konuşma yapan Isparta Belediyesi Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya GÜNAYDIN, Senirkent ilçemize bağlı Akkeçili Köyünde bulunmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirerek başladığı konuşmasında; Akkeçili köyünün dünyanın en güzel yerlerinden birisi olduğunu, Akkeçililerin cennet gibi güzel bir yerde yaşadığını ve bunun kıymetini bilmeleri gerektiğini, Akkeçili köyünün yaşayan insanlarıyla çok güzel bir yer olduğunu, toprağından bereket fışkırdığını kaydederken, konuşmasının devamında ise ‘’Yörük obası Akkeçili köyünde arı, katkısız, temiz insanlarla bütünleşmek, beraber olmak kadar güzel bir şey yok. Birlik, beraberlik, mutluluk içinde yaşamak kadar güzel bir duygu yok. Bu köyümüz arı, katkısız bir Yörük topluluğundan oluşuyor. Köylülerimizin ne kadar misafirperver olduğunu görüyoruz. Umutlar köyde. Çocuklarınızı okutun, üniversiteye gönderin. Mezun olduktan sonra gelsin köyüne hizmet versin. Üniversiteye hazırlanmasında konusunda maddi imkânsızlık duyanlarımız varsa, belediyemizin Oğuzata kursuna gönderin. Ücretsiz çocuklarınızı üniversiteye hazırlayalım. Ülkemizin yönetiminde de söz sahibi olsunlar. Milletvekillerimize bakın ülkeyi büyük çoğunluğu köyde yetişen, köy çocukları idare ediyor. Bende 11 yaşıma kadar köyde yaşadım. Belediye Başkanı oldum. Belediye Başkanı olduğum için benim köyüm tüm Isparta” ifadesinde bulunurken yine 2015 Nobel Kimya Ödülünü kazanan Prof. Dr. Aziz SANCAR ve 9. Cumhurbaşkanı merhum Süleyman DEMİREL’in köyden yetişen önemli kişiler olduğuna dikkat çekmiştir.

Isparta Belediyesi Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya GÜNAYDIN Köyümüzün bims blok ihtiyacını karşılayacağını, yine çocuklarımızın spor yapabilmeleri amacıyla futbol kaleleri ile basketbol potaları yaptıracağını belirtmiştir.  Ayrıca köylülerimize ürettiklerinin rahat pazarlanması ve fiyat politikası uygulanabilmesi amacıyla ‘Kooperatifleşin’ çağrısında bulunmuştur.

           

 

 

İlahi sanatçısı Abdullah BEYHAN’ın birbirinden güzel eserlerini seslendirdiği programda, Isparta Belediyesi Mehteran takımı tarafından mini konser verilmiştir. Çocuklarımız için balon parklar kurularak ve çeşitli etkinlikler düzenlenerek eğlenmeleri sağlanmıştır.

         

 

 

Törene müteakip, Başkan GÜNAYDIN eskiden ilkokul olarak kullanılan ancak daha sonra müze olarak tanzim edilen Akkeçili Yörük Evi Müzesini ziyaret etmiştir.

                                                                   

 

 

 

 

Başkan GÜNAYDIN’a eşlik eden Akkeçili Köyü Yörük Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Şükrü İBİŞOĞLU, Akkeçili Yörük Evi, Türkiye’de yok olmaya yönelen kültürümüzün yaşam biçimi olarak geçmiş dönemde atalarımızın yaşadığı hayatı bölümler halinde figüre etmeye çalıştıklarını, 4 derslikli bir okul olan binanın bir odasında bire bir mankenlerle canlandırmalar, diğer odada minyatürle geçmiş dönem hayatı, bir odada kütüphane ve bir köşesinde de 1960’lı yılların kara önlüklü öğrencilerinin bulunduğu yaşamı canlandırmaya çalıştıklarını, bir odayı toplantı salonu yaptıklarını, bahçede Yörük obası oluşturduklarını, biri büyük 7 küçük Yörük çadırımızın kuruldğunu, yine köyümüzde 16 km’lik bir bisiklet parkurunun olduğunu, köyümüz dağ bisikleti için uygun olduğunu, mütevazi bütçelerle gönlümüzü ortaya koyarak bütün zenginlik ve hazinemiz kültürümüz diyerek gelecek nesillere aktarılsın, yaşlılarımızın gözyaşı ile izlediği çocuklarımızın heyecanla ne olduğunu merak edip bizden öğrendiği böyle bir hayatı canlandırdıklarını belirtmiştir.

                                                      

 

 

 

 

Yapılan bu çalışmayı takdirle karşıladığını söyleyen Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya GÜNAYDIN’da, “Türk milletimizin göçebe hayatı burada canlandırılmış olduğunu, Akkeçili köyümüzde de güzel bir sürprizle karşılaştıklarını, Türk Milletinin göçebe, yaşayış, gelişim hayatı konusuyla ilgili yani çadırdan, konuta gelişim hayatını maketlerle çeşitli objelerle canlandırılmış olduğunu gördüklerini, Bunun da bir kültür değeri olduğunu, öncelikle böyle bir konuya girişen köy halkımızı kutludığını, çok ali cenap, sevgi ve hoşgörü içerisinde yaşayan bir köy bulduğunu, bu köyün içinde böyle bir müzeyi de görünce ayrı bir etkilendiğini,  bu köyümüze bir kültür ve bisiklet açısından güzellikler kazandırılabilir mi? işte bu konuları TÜRSAB’a da aktaracağını, bu işi gerçekleştiren herkesi gönülden tebrik ettiğini belirtmiştir.

                                                           

 

 

 

 

Tören ve müze ziyaretinin bitimine müteakip Isparta Belediyesi Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya GÜNAYDIN, köyümüz halkından 1961 yılında askerlik görevini yaptığı sırada Kars-Sarıkamış’ta 21 yaşındayken şehit düşen Mehmet Ali KAPTAN’ın kardeşi Abdurrahman KAPTAN ve eşi Huriye KAPTAN ile 2011 yılında Yalvaç Sağlık Meslek Lisesinde 17 yaşında öğrenim görürken, okulun yeni yerine taşınması sırasında meydana gelen elim trafik kazasında eğitim şehidi olan Emre KAYA’nın babası Ali KAYA ve annesi Ayşe KAYA’yı evlerinde ziyaret etmiştir. Her iki ailemize de Kur’an-ı Kerim ve Türk Bayrağımızı takdim ederek her iki şehidimize bir kere daha Allah’tan rahmet dileğinde bulunarak köyümüzden ayrılmıştır.

                                  

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
error: İçeriği kopyalayamazsın!
İçerik AKKECİLİ.COM telif hakkıyla korunuyor.